•
  •
  •
  •

Concursul european Autobest 2017, organizat anual, şi-a desemnat recent câştigătorii. Scopul acestei competiţii este de a alege cel mai bun automobil de pe piaţa europeană care poate fi recomandat pentru cumpărare.

Câştigătorii au fost desemnaţi de un juriu format din jurnalişti auto din 31 de ţări, printre care România, Ucraina şi Rusia.

Marele premiu în acest an l-a cucerit crossoverul de origine spaniolă Seat Ateca. Maşina a acumulat 1.672 de puncte, cu doar 72 mai multe decât noul Peugeot 3008.

Locul trei a fost ocupat de crossoverul pe care l-am testat recent – noul Toyota C-HR.

Vezi şi: (video) Test Drive: Toyota C-HR 1.2 Turbo CVT

Pe locurile patru şi cinci s-au poziţionat Citroen C3 şi Kia Niro respectiv.

După cum menţionează organizatorii concursului, premiul oferit în acest an se deosebeşte de cel acordat în trecut. Pentru compania Seat titlul „Cel mai bun automobil recomandat pentru cumpărare” este o premieră.

Totodată, în acest an în marea finală, patru din cele cinci maşini sunt crossovere.

Apropo, un premiu oferit de Autobest a fost luat şi de crossoverul 3008. Titlul Smartbest 2016 l-a primit pentru cel mai bine gândit panou de bord i-Cockpit.

Vezi şi: (foto/video) Tehnologii de ultimă oră. Peugeot a dezvăluit noua generaţie i-Cockpit