Echipa Ferrari, cu Sebastian Vettel în frunte, a câştigat Marele Premiu al Principatului Monaco

•

Sebastian Vettel a câștigat la Monte Carlo, duminică, Marele Premiu al Principatului Monaco. Pilotul german a adus primul succes al lui Ferrari pe acest circuit după 16 ani de muncă!

Acesta a fost urmat pe podium de coechipierul său, finlandezul Kimi Raikkonen, care a plecat din pole position, și de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull – TAG Heuer.

Rezultatul lui Vettel l-a ajutat să se distanţeze la 25 de puncte în clasamentul general faţă de Lewis Hamilton, care a terminat cursa abia pe locul şapte. De altfel, niciun pilot de la Mercedes n-a terminat pe podium.

”Yes, yes, yes, mulțumesc băieți! Maşina este impecabilă!”, le-a transmis Vettel celor din staff imediat cum a trecut linia de sosire.

Pentru Vettel, victoria de la Monte Carlo este cea cu numărul 45 din carieră și a 6-a de când este la Ferrari.

Printre altele, amintim că circuitul Formula 1 de la Monte Carlo este unul dintre cele mai mic, având un lungime totală de 3.5 km. Următorul Grand Prix va fi cel al Canadei, de la Montreal, programat în weekendul 9-11 iunie.