(foto) Porsche a restaurat complet maşina care a câştigat cursa de 24 de ore de la Le Mans în anul 1972

•

Subdiviziunea companiei Porsche, care se ocupă de restaurarea maşinilor clasice, a readus la viaţă un automobil de curse rar. Este vorba despre un 911 2.5 S/T, care a câştigat cursa de 24 de ore de la Le Mans în anul 1972.

Bolidul a fost găsit acum doi ani, într-o stare deplorabilă, fiind în proprietatea unui colecţionar american. Maşina de curse a fost restaurată complet şi a fost vopsită în culoarea originală.

t_restaurierung_2016_porsche_ag

În total, Porsche a produs 24 de exemplare 911 2.5 S/T. Automobilul a fost construit pe baza unui coupe de serie 911 2.4 S, special pentru echipele de curse particulare.

Anume această maşină a fost comandată în anul 1971 de către pilotul american Michael Keyser. Ulterior, în 1972, a participat la campionatul mondial al curselor de anduranţă, inclusiv şi cursa de 24 de ore de la Le Mans.

În cadrul maratonului, modelul 911 2.5 S/T a fost folosit de echipa franceză a lui Louis Mezanarie, iar din echipaj făceau parte Keyser, pilotul german de la Porsche Jurgen Barth şi elveţianul Sylvain Garant.

Piloţii au ocupat locul 13 în clasamentul general şi primul loc în clasa GT pentru maşinile cu un volum al motorului mai mic de 3.0 litri. Până la cursa de la Le Mans, anume acest automobil a mai participat în cursele: 12 ore de la Serbing, 6 ore de la Daytona şi 1.000 de km de la Nurburgring.

Premiera publică a maşinii restaurate a avut loc în expoziţiei Techno Classica, care a avut loc ieri, 6 aprilie, în oraşul Essen. Dacă acest automobil se vinde, deocamdată nu se ştie. Acum 44 de ani Porsche-ul costa 15.178 de dolari.