(foto/video) Lewis Hamilton a câştigat în Germania şi pleacă fericit în vacanţă

•
  •
  •
  •

Grand Prix-ul Germaniei a fost câştigat de pilotul echipei Mercedes-AMG Lewis Hamilton. Această victorie a devenit pentru pilotul britanic a patra consecutivă şi a şasea din acest sezon.

Al doilea loc de pe podium a fost ocupat de pilotul echipei Red Bull Daniel Ricciardo. Locul trei a fost cucerit de alt pilot Red Bull, olandezul Max Vertappen.

Nico Rosberg, aflat în pole-position, a plecat catastrofal și a căzut până pe locul 4. Timp de 67 de tururi nu a avut reacție și a încheiat Grand Prix-ul de casă al patrulea. Mai mult, acesta s-a ales cu o penalizare de 5 secunde pentru o luptă incorectă cu Max Vertappen.

Daniil Kvyat, reprezentantul echipei Toro Rosso, a ajuns în clasament pe locul 15. Al doilea pilot al colectivului italian, Carlos Sainz, a terminat cursa de la Hockenheim pe locul a 14-lea.

După această etapă din Germania, Lewis Hamilton continuă să îşi întărească poziţia de lider în campionat. Nico Rosberg este acum la o diferenţă de 19 puncte faţă de coechipierul său.

În clasamentul general al constructorilor continuă să domine Mercedes-AMG, cu 415 puncte la activ.

Acum urmează o mică vacanţă pentru toţi cei care participă la acest campionat. Următoarea cursă va avea loc în Belgia şi se va desfăşura în perioada 26-28 august 2016.