(foto/video) Sezonul din 2016 la MotoGP s-a încheiat. Jorge Lorenzo a câştigat ultima cursă

•

Sezonul din MotoGP s-a încheiat! Jorge Lorenzo a făcut cursa perfectă la Valencia. La ultima întrecere pentru Yamaha, viitorul pilot Ducati a plecat perfect.

Rossi a rămas să se lupte cu Vinales, coechipierul din 2017, Iannone, la ultima cursă pentru Ducati, și cu deținătorul titlului, Marquez.

Vezi şi: (foto/video) La ai săi 23 de ani, Marc Marquez a câştigat titlul de campion mondial la MotoGP

Pilotul Honda a ales o strategie diferită, cu pneu hard, care l-a ajutat să recupereze pe final diferența față de Lorenzo. Nu a fost însă suficient, iar Lorenzo s-a impus cu o secundă diferenţă.

Podiumul a fost completat de Marc Marquez și Andrea Iannone. Valentino Rossi a încheiat pe 4, după o luptă intensă cu Iannone.

Sezonul 2017 MotoGP va începe la 26 martie prin cursa din Qatar.