Infografic: Pe ce loc se află Moldova la capitolul preţ benzină/motorină şi unde se vând mai ieftin

Distribuie:
  • 44
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  

În Moldova, preţurile pentru benzină şi motorină s-au majorat simţitor de la începutul acestui an, motiv fiind noile accize care au intrat în vigoare. Chiar ieri am fost martorii unei scumpiri consecutive, a treia la număr din acest an, cel puţin pentru benzină, ANRE afişând noi preţuri plafon. Va mai dura acest trend destul de mult timp pentru ca preţurile să treacă de 19 şi 17 lei, respectiv pentru benzină şi motorină?

În context, ne-am propus şi la acest început de an să căutăm informaţii despre preţurile actuale ale benzinei cu cifră octanică 95 şi a motorinei în statele care înconjoară Moldova şi nu numai (în total 33 de ţări). Iată ce am descoperit.

FOTO: giornalettismo.com

Cu ajutorul unui clasament efectuat de RIA Rating, am aflat că cea mai ieftină benzină poate fi găsită în Kazahstan, Belarus sau Rusia, iar cea mai scumpă în Olanda, Italia şi Grecia.

De cealaltă parte, cel mai ieftin diesel poate fi cumpărat în Belarus, Kazahstan şi Rusia, iar cel mai scump în Suedia, Italia şi Marea Britanie.

Vezi clasamentul din 2016: Infografic: Iată cât costă benzina şi motorina în ţări din Europa şi CSI la început de 2017

Portalul rus a creat un infografic interactiv pe care nu l-am putut încorpora pe blogul nostru, însă vă oferim ocazia să vedeţi preţurile medii într-un tabel simplu de analizat. Acestea au fost calculate în ruble ruseşti, însă noi le-am convertit în valuta naţională potrivit cursului actual de schimb.

Astfel, potrivit listei de mai jos, Republica Moldova s-ar poziţiona actualmente, în continuare pe un loc 5, între Ucraina şi Bulgaria. Respectiv carburant mai ieftin decât la noi în ţară se poate găsi doar în patru ţări – Ucraina, Rusia, Belarus şi Kazahstan.

În urma unei analize putem menţiona că în majoritatea ţărilor din vestul continentului european, comparativ cu 2016, preţurile la benzină şi motorină au scăzut în mediu cu doi şi un leu respectiv. Pe de altă parte, în România de exemplu, preţurile au crescut cu aproximativ un leu moldovenesc, în mediu, pentru fiecare tip de carburant.

PoziţiaŢaraPreţ mediu pentru un litru
de benzină cu cifra octanică 95
(în lei)
Preţ mediu pentru
un litru de motorină
(în lei)
1Kazahstan9.0010.74
2Belarus10.5710.71
3Rusia11.0911.84
4Ucraina16.1414.83
5Bulgaria20.9921.05
6Polonia22.8522.35
7România23.1423.57
8Lituania23.4622.03
9Ungaria23.6624.33
10Luxemburg24.0721.28
11Cehia24.0723.57
12Austria24.2723.21
13Letonia24.6222.79
14Cipru24.7925.05
15Spania25.2323.40
16Slovenia26.1624.99
17Croaţia26.3025.14
18Malta26.3323.72
19Estonia26.3926.21
20Slovacia26.5024.18
21Germania27.1723.92
22Marea Britanie27.3228.13
23Belgia27.4626.16
24Irlanda28.1326.13
25Finlanda29.6727.43
26Franţa29.6728.10
27Norvegia29.8128.07
28Suedia30.2230.13
29Danemarca30.8326.27
30Portugalia30.8627.00
31Grecia31.0326.53
32Italia31.5028.97
33Olanda32.1726.16

FOTO: origos.hu

În acest clasament a fost calculată şi cantitatea de carburant (doar benzină) pe care un cetăţean din aceste 33 de ţări o poate cumpăra cu un salariu mediu. În acest caz deja, cele trei ţări din capul listei nu îşi mai menţin poziţiile.

De exemplu, în Kazahstan, ţară care vinde benzina mai ieftin decât în Moldova, se pot cumpăra doar 853.6 litri. Între timp, în state ca Norvegia sau Luxemburg se pot cumpăra 2.481 sau 2.701 litri respectiv.

PoziţiaŢaraCantitatea de benzină cu cifră octanică 95
care poate fi cumpărată
cu un salariu mediu (în litri)
1Luxemburg2701,3
2Norvegia2481,0
3Marea Britanie2330,8
4Austria2088,9
5Danemarca1896,0
6Suedia1880,2
7Olanda1842,2
8Germania1778,1
9Finlanda1713,2
10Irlanda1712,0
11Belgia1682,8
12Franţa1524,1
13Spania1395,3
14Italia1122,7
15Malta1076,6
16Kazahstan853,6
17Rusia820,8
18Grecia808,3
19Slovenia779,6
20Estonia707,4
21Portugalia689,5
22Polonia657,8
23Cehia622,4
24Belarus573,3
25Croaţia563,2
26Slovacia529,9
27Letonia491,0
28Lituania475,4
29Ungaria474,8
30România370,6
31Bulgaria346,1
32Ucraina216,6
33Cipru

Astfel, dacă salariul mediu pe economie în Republica Moldova este actualmente de 6.150 de lei, atunci luând în considerare ultimele tarife plafon afişate pentru carburanţi de ANRE, se pot cumpăra în mediu 330,29 litri de benzină.

Şi la acest capitol ţara noastră s-ar poziţiona între Bulgaria şi Ucraina.


Distribuie:
  • 44
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  

Articole relaționate