Lewis Hamilton a câştigat ultima cursă din sezonul actual Formula 1, însă Nico Rosberg marele titlu de campion mondial

•

Nico Rosberg, la cei 31 de ani ai săi, a câștigat titlul mondial din Formula 1 cu o clasare pe locul al doilea în Grand Prix-ul Emiratelor Arabe Unite.

15110513_10154789057474874_6153636060768447063_o

În ciuda efortului depus, pole-position și victorie, Lewis Hamilton a ratat trofeul pentru doar 5 puncte. Rosberg a aplicat o strategie de conservare și a stat în permanență cu ochii pe adversarul său.

Primul incident s-a petrecut după start, când Max Verstappen si Nico Hulkenberg s-au lovit în chiar primul viraj. Cu toate astea, amândoi au punctat.

În ultima cursă de Formula 1 din carieră, Jenson Button a abandonat în turul 12, cu suspensia dreapta față ruptă. Felipe Massa, aflat și el la final de carieră, a încheiat pe locul 9, în zona punctelor, scrie Digisport.

Pe finalul Grand Prix-ului, Hamilton și Rosberg au fost prinși din urmă de Sebastian Vettel, însă pilotul Ferrari nu a riscat și a preferat să încheie pe ultima treptă a podiumului.

Nico Rosberg a devenit campion la 34 de ani distanță de la momentul în care tatăl sau, Keke, se impunea în Formula 1. Astfel, cuplul Rosberg este doar al doilea din istorie care a reușit așa ceva, după Graham si Damon Hill.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine germanul Nico Hulkenberg, mexicanul Sergio Perez (ambii Force India), brazilianul Felipe Massa (Williams) şi spaniolul Fernando Alonso (McLaren-Honda).

În plus, a fost pentru prima dată din 1950 când Mercedes a câștigat trofeul cu un pilot german.

15137431_10154795919819874_2522973808704195607_o

Următorul sezon va începe în Australia, în weekend-ul 24-26 martie 2017 şi îl aşteptăm cu nerăbdare.