Vezi într-o animaţie evoluţia monoposturilor McLaren din 1966 şi până în prezent

•
  •

Portalul PartCatalog a publicat o animaţie interesantă care arată evoluţia monoposturilor echipei McLaren din Formula 1.

În aceasta pot fi văzute 22 de maşini, începând cu prima făcută în anii ’60 ai secolului trecut şi terminând cu modelul pe care îl foloseşte în sezonul actual.

McLaren a început să participe în Formula 1 încă din 1966 când a fost organizat Marele Premiu al Principatului Monaco. Până în prezent echipa a ieşit la startul a peste 800 de curse şi a fost lider de 155 de ori în calificări.

De asemenea, echipa Formula 1 a câştigat 182 de Grand Prix-uri, iar monoposturile sale au înregistrat peste 15 recorduri de timp pe circuite. Colectivul mai are la activ opt Cupe a Constructorilor, iar piloţii săi au căştigat de 12 ori un campionat.

Vezi şi: (foto/video) McLaren-Honda F1 Team au revenit la origini prin noul său monopost

În sezonul din 2016 McLaren a ocupat a şasea poziţie în clasamentul general. În acest an, după patru curse care deja au avut loc, echipa se află pe ultima poziţie având zero puncte cu părere de rău.

Vezi şi: (video) Noul pilot Mercedes Valtteri Bottas a reuşit să câştige prima cursă din carieră