(video) Lewis Hamilton a câştigat cea de-a 200-a cursă din cariera sa

•
  • 1
  •
  •

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, aceasta fiind a 200-a cursă din cariera sa. Pentru britanic aceasta este şi a 58-a victorie din carieră, a 3-a pe circuitul Spa-Francorchamps şi a cincea din acest sezon.

Hamilton s-a impus cu plecare din pole-position, iar cele mai importante momente au fost startul și apariția mașinii de siguranță. După start, înaintea șicanei Le Combe, Hamilton și-a apărat inteligent interiorul și prima poziție în fața lui Sebatian Vettel.

Safety-car-ul și-a făcut apariția în turul 29, când piloții Force India, Sergio Perez și Esteban Ocon s-au lovit după primul viraj, iar pe pistă au rămas multe resturi. Cei rămași pe pistă au profitat și au intrat la boxe pentru ultimul schimb de pneuri. La restart, Daniel Ricciardo l-a depășit pe Valtteri Bottas și a urcat pe podiumul belgian.

Chiar dacă Hamilton a câştigat în Belgia, acesta încă rămâne în urma lui Vettel cu doar şapte puncte. În Cupa Constructorilor conduce Mercedes-AMG Petronas Motorsport cu un avantaj de 44 de puncte faţă de Ferrari.

Următoarea etapă din Formula 1 va fi în Italia, la Monza, weekend-ul următor

Apropo, Sebastian Vettel, cvadruplu campion mondial de Formula 1, şi-a prelungit până la finalul anului 2020 contractul cu scuderia italiană Ferrari. Anunţul a fost făcut sâmbătă, prin intermediul unui comunicat publicat în ajunul Marelui Premiu al Belgiei. Împreună cu acesta, şi contractul lui Kimi Raikkonen a fost prelungit pentru sezonul 2018.