(video) Lewis Hamilton a câştigat MP al SUA, iar Mercedes şi-a ridicat Cupa Constructorilor pentru a patra oară consecutiv

•

Lewis Hamilton s-a apropiat cu încă un pas de al patrulea titlu de campion mondial în Formula 1, după ce a câştigat Marele Premiu al SUA, organizat pe circuitul din Austin. Totuşi, există şanse matematice ca balanţa să se schimbe în favoarea pilotului Ferrari Sebastian Vettel deoarece a terminat al doilea cursa.

Totodată, echipa Mercedes-AMG Petronas şi-a ridicat acolo pentru a patra oară consecutiv Cupa Constructorilor. Echipa Ferrari nu a mai avut nicio şansă să o câştige după ce diferenţa de puncte a ajuns la 147!

*Menţiune: Pentru că videoclipurile din articol sunt protejate de drepturi de autor, acestea pot fi vizualizate doar pe Youtube şi nu direct de pe blog. Însă un click merită pentru a vedea cele mai tari momente ale cursei!

Locul 3 însă a fost decis de două ori, mai întâi pe pistă, unde iniţial cel mai tânăr concurent din Formula 1, olandezul Max Verstappen (Red Bull), l-a depăşit cu o manevră incredibilă pe veteranul de la Ferrari Kimi Raikkonen, iar mai apoi prin decizia comisarilor de cursă. Aceştia din urmă, după cinci minute, au anunţat o penalizare de 5 secunde pentru Verstappen.

„A fost o cursă superbă, dar cu decizii stupide, care ucid efectiv Formula 1. Toți piloții părăsesc pista, nu sunt limite, în virajul 9, se iese de pe pistă la fel ca în virajul 19 și nimeni nu spune nimic”, a explicat Verstappen.

„Există în acest juriu un idiot care ia mereu decizii împotriva mea”, a adăugat Verstappen după cursă.

Plecat de pe poziția a 17-a a grilei de start după ce a fost penalizat cu 15 locuri pentru schimbări de elemente ale motorului său, Verstappen a realizat o incredibilă revenire și l-a depășit pe finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) cu trei tururi înainte de final și se situa pe locul 3. Dar el a primit o penalizare de cinci secunde și a pierdut locul pe podium „pentru că a părăsit pista și a avut un avantaj”, conform aprecierii juriului.

Cu trei curse rămase în program (următoarea, Marele Premiu al Mexicului, 29 octombrie), Lewis Hamilton, ajuns la a 9-a victorie din acest sezon, a 62-a din carieră, are un avans de 66 de puncte faţă de Vettel, fiind, practic, campion pentru a 4-a oară.