•
  •
  •
  •

Lewis Hamilton a condus cap-coadă Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei și a obținut cea de a 5-a victorie din carieră pe Hungaroring.

Campionul mondial a devenit reperul acestui Grand Prix – s-a impus de cele mai multe ori și a condus cele mai multe tururi în istoria de 31 de ani.

Hamilton l-a depășit după start pe colegul său, polemanul Nico Rosberg, și de acolo cursa nu a mai avut un istoric prea bogat. Rosberg a încercat de mai multe ori să revină, însă a fost în van, iar clasarea pe poziția secundă l-a făcut să piardă șefia clasamentului general în favoarea lui Hamilton.

Vezi şi: (foto/video) Lewis Hamilton a câștigat MP al Marii Britanii şi a egalat un record

Cele mai spectaculoase dueluri s-au petrecut în spatele celor doi.

Daniel Ricciardo a ajuns la final la limită, cu un set de pneuri soft și a prins al treilea podium consecutiv pe Hungaroring. Ricci l-a devansat cu mai puțin de o secundă pe Sebastian Vettel.

Locul 5 a fost disputat de Max Verstappen și Kimi Raikkonen. Cei doi s-au întâlnit pe circuit pentru a treia oară în sezonul 2016.

În turul 57, la ultimul atac consistent al finlandezului, Verstappen s-a apărat suspect, cu o mișcare dublă, iar Raikkonen l-a lovit și și-a avariat aripa față.

Cei doi au sosit la finiș în aceeași ordine. Fernando Alonso a strâns puncte cu o clasare pe locul 7, iar colegul său Jenson Button a abandonat în turul 60. A fost singurul abandon din Ungaria.

În clasamentul general, diferența dintre Hamilton și Rosberg este în prezent de 6 puncte. Următoarea etapă se va desfășura săptămâna viitoare, la Hockenheim, în Germania.