•
  •
  •
  •

Câştigător al ediţiei din acest an a maratonului de 24 de ore de la Le Mans a fost echipajul Porsche compus din piloţii Neel Jani, Marc Lieb and Romain Dumas. Prototipul sport 919 Hybrid, cu trei minute înainte de finalul cursei a întrecut maşina celor de la Toyota care s-a stricat.

Pentru Toyota au concurat Kazuki Nakajima, Sebastien Buemi şi Anthony Davidson.

Prototipul Toyota TS050 Hybrid, condus de Nakajima, mergea cu încredere spre finiş, însă la câteva tururi distanţă de final a început să piardă din putere.

Maşina s-a oprit la câţiva metri distanţă de „primul loc de pe podium”, atunci când cronometrul arăta 3 minute şi 25 de secunde până la final.

În tot acest timp, sportcarul Porsche a redus distanţa, a întrecut Toyota şi a trecut linia de finiş primul.

Vezi şi: (foto/video) Porsche şi Audi au un concurent serios. Toyota prezintă bolidul TS050 Hybrid

Drept rezultat, echipajul Nakajima/Buemi/Davidson nu s-au calificat.

Imediat după Porsche a trecut a doua maşină a Toyota pe care o conduceau Mike Conway, Stephane Sarrazin şi Kamui Kobayashi. Al treilea loc de pe podium a fost ocupat de Audi şi piloţii Oliver Jarvis, Lucas di Grassi şi Loic Duval.

Vezi şi: (foto/video) Porsche a câştigat pentru a 18-a oară cursa de 24 de ore de la Le Mans