(video) Jorge Lorenzo l-a întrecut pe Marc Marquez pe ultima linie dreaptă şi a câştigat MP al Italiei

•

Jorge Lorenzo a câştigat, la foto-finish, Marele Premiu de Motociclism Viteză al Italiei. Pilotul Yamaha a obţinut cea de a cincea victorie şi al 8-lea podium consecutiv pe circuitul Mugello.

Lorenzo a luat startul din linia a doua, de pe locul 5, însă în primul viraj era deja în faţa polemanului Valentino Rossi, notează Digisport.

În primele minute, cei doi au rămas în această ordine, despărţiţi de câteva zecimi de secundă, însă cu 15 tururi înainte de final Valentino Rossi a abandonat din cauza unei probleme tehnice.

Lupta pentru victorie nu a avut însă de suferit şi după alte câteva tururi, Marc Marquez a ajuns în spatele campionului mondial.

Diferenţa finală s-a făcut la ultima ieşire pe linia de start-sosire. În ciuda faptului că Marquez era în faţă, Lorenzo a depăşit şi s-a impus cu o diferenţă de 19 miimi de secundă.

Tot în ultimul tur, Andrea Iannone a trecut de spaniolul Dani Pedrosa, iar Ducati a prins podiumul pe traseul de casă.

În clasamentul general, Valentino Rossi a rămas pe locul 3, cu 78 de puncte. Diferenţa dintre Jorge Lorenzo şi Marc Marquez este de 10 puncte.

Următoarea etapă din MotoGP, Marele Premiu al Cataluniei, se va desfăşura între 3 si 5 iunie.