(video) Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Canadei. Piloţii Ferrari nu au ajuns pe podium

•

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei. Pentru a şasea oară în carieră pilotul îl cucereşte şi anume acest Grand Prix este cel care i-a adus cele mai multe victorii pe un circuit.

Pentru Hamilton mai este al treilea succes în şapte curse desfăşurate în acest an, devansându-i în clasamentul final pe finlandezul Valtteri Bottas, coechipierul său la Mercedes, şi pe australianul Daniel Ricciardo (Red Bull).

Pornit din pole position, Hamilton, triplu campion mondial, a bifat a 56-a victorie din carieră, apropiindu-se la 12 puncte de liderul clasamentului piloţilor, germanul Sebastian Vettel, clasat al patrulea în Canada.

Hamilton a plecat din pole position şi a avut o cursă destul de liniştită, urmând o strategie cu o singură oprire la boxe.

Vettel a fost nevoit să forţeze pentru a ajunge pe primele poziţii, după un start ratat şi o oprire neprogramată la boxe pentru schimbarea unui eleron faţă.

Celălalt monopost Ferrari, pilotat de finlandezul Kimi Raikkonen, s-a clasat doar pe locul 7.

Următoarea etapă a sezonului de Formula 1 este programată în Azerbaijan, între 23 şi 25 iunie.