in , ,

(video) Săritură spectaculoasă la Raliul Finlandei: 50 de metri în aer cu un Ford Fiesta

La etapa din Finlanda a Campionatului mondial de raliuri, pilotul Mads Ostberg, cel care concurează de partea echipei M-Sport la volanul unui Ford Fiesta, a înregistrat cea mai lungă săritură. Având o viteză destul de mare şi trecând peste o rampă Ostberg a aterizat abia după 50 de metri de zbor.

Vezi şi: (video) WRC: A ieşit de pe traseu, s-a rătăcit într-o parcare, dar a câştigat Raliul Mexicului

Mads Ostberg a finisat Raliul Finlandei pe locul 10. Primul a fost Esapekka Lappi din echipa de uzină Toyota Gazoo Racing, al doilea membrul echipei M-Sport Elfyn Evans şi pe a treia poziţie a fost încă un pilot Toyota Juho Hänninen.

Următoarea etapă a Campionatului WRC va avea loc în Germania între 17-20 august. După aceasta, până la finele sezonului vor rămâne încă trei curse.

Vezi şi: (video) Un norvegian a primit premiul „Colin McRae” după o săritură record în raliul Suediei