Un avion Embraer – cel mai scump bun mobil cumpărat de Plahotniuc din mijloace financiare ilicite
Știrea zilei de astăzi din Republica Moldova face deja înconjurul lumii și probabil o cunoașteți deja. Vladimir Plahotniuc a fost condamnat în primă instanță la 19 de ani de închisoare cu executare în penitenciar de tip închis și obligat să achite statului echivalentul sumei de peste 63 milioane de dolari SUA.
Sechestrul asupra bunurilor ce aparțin inculpatului în valoare de 1.105.866.900 de lei, printre care se regăsesc terenuri pentru construcții, încăperi locative și nelocative, capitalul social a unor companii, construcții de cultură și agrement, mijloace bănești, cât și bunuri aflate peste hotare – a fost menținut până la încasarea în beneficiul părții civile a prejudiciului cauzat prin infracțiune și confiscarea specială a mijloace financiare.
Conform probatoriului administrat, în perioada 2009–2019 ar fi acționat ca lider al unei organizații criminale create pentru comiterea mai multor infracțiuni. Folosindu-și influența în mediul public, politic, financiar și criminal, precum și resursele deținute direct sau prin interpuși, acesta ar fi coordonat, împreună cu Ilan Șor și alte grupuri criminale, o rețea care a implicat persoane din sistemul financiar-bancar și din autoritățile publice, în scopul obținerii de beneficii ilicite.
Activitatea organizației ar fi inclus infracțiuni de escrocherie și spălare a banilor, în special sustragerea mijloacelor financiare din sistemul bancar al Republicii Moldova și spălarea ulterioară a acestora.
Astfel, în perioada nominalizată, Vladimir Plahotniuc ar fi beneficiat de mijloace financiare sustrase din Banca de Economii, Unibank și Banca Socială în sumă totală de 39.283.949,89 USD și 3.518.705 EUR, mijloace bănești care ar fi fost utilizate în interes personal și a organizației criminale sub formă de: achiziționarea unui avion de model Embraer Legacy 650, zboruri charter, procurări de bunuri mobile și imobile, achitarea diverselor servicii (juridice, medicale, turistice, reparații și construcții, etc), investiții în afaceri, organizarea de evenimente, precum și achitarea unor datorii.
Iar pentru că nimic interesant din bunuri mobile sub formă de automobile nu sunt indicate în dosar, în afară de o Škoda Octavia înregistrată pe un SRL (companie de pază), în atenție a ajuns un alt mijloc de transport, semnificativ mai scump și luxos.

Cel mai scump bun mobil cumpărat din bani străini
Conform datelor publice din dosarul sentinței de 672 de pagini(!), fostul lider democrat a achiziționat aeronava în decembrie 2014, utilizând fonduri provenite din credite bancare frauduloase acordate de Banca de Economii, Unibank și Banca Socială.
În cadrul sentinței pronunțate de Judecătoria Chișinău (sediul Buiucani) la 22 aprilie 2026, instanța a reținut că Vladimir Plahotniuc a achiziționat un avion de model EMBRAER ERJ-135BJ LEGACY 650 din mijloace financiare ilicite, provenite din schema amplă de escrocherie și spălare a banilor cunoscută generic drept „furtul miliardului”.
Potrivit documentelor judiciare, tranzacția a avut loc la 12 decembrie 2014, când compania SEPPOTA SERVICES LIMITED – al cărei beneficiar efectiv era Vladimir Plahotniuc – a transferat suma de 20.674.100 dolari SUA către producătorul brazilian EMBRAER SA. Transferul a fost efectuat cu destinația „contract nr. DSA 14/0066 din 29.10.2014, plata în avans pentru avion”.
Aeronava a fost achiziționată printr-un mecanism complex de disimulare, implicând mai multe companii offshore: banii au plecat din Scotway Management LP (controlată de Plahotniuc) către Hermes Investments Ltd și Venus Logistics LP, de acolo către Paragon Energy Systems Ltd, apoi către Seppota Services Limited, iar în final la Embraer.
Suma totală tranzacționată în acest circuit a fost de 21.001.949,89 dolari SUA, din care 20.674.100 dolari au fost efectiv virați pentru achiziționarea avionului.
Documentele mai arată că la 13 mai 2015, Seppota Services Limited a încasat 20.995.000 dolari SUA de la compania americană Insured Aircraft Title Service LLC, în urma înstrăinării aeronavei. Ulterior, aproximativ 20.500.000 dolari au fost transferați către Marlin Holdings Group Ltd, iar de acolo înapoi la Scotway Management LLP, închizând astfel circuitul financiar.
Poziția lui Vladimir Plahotniuc
În fața instanței, Vladimir Plahotniuc a negat categoric că ar fi achiziționat sau utilizat acest avion. Acesta a declarat că și-a vândut propria companie aeriană, Nobil Air, lui Ilan Șor încă din aprilie 2013, iar ulterior a renunțat la a mai deține aeronave private, considerând că este mai eficient să le închirieze atunci când are nevoie.
„Nu mai doream avioane, avionul este mare, pentru aproximativ douăzeci de persoane, foarte scump, și să zbori singur este ineficient. Să îl întreții este și mai costisitor”, a declarat Plahotniuc într-o ședință de judecată.
Acesta a încercat să convingă instanța că tranzacția ar fi fost, de fapt, o operațiune de vânzare a unui avion aparținând lui Ilan Șor, nu o achiziție a sa. El a făcut o comparație între două tranzacții similare – una cu un avion Falcon (vândut de Șor) și cea cu Embraer – susținând că ambele ar fi fost operațiuni de vânzare, nu de cumpărare.
Ce au stabilit judecătorii
Instanța a respins argumentele inculpatului, reținând că probele administrate în cauză demonstrează fără echivoc că:
- Plahotniuc era beneficiarul efectiv al companiei Seppota Services Limited
- Sumele utilizate pentru achiziționarea avionului proveneau din credite bancare obținute fraudulos de companiile controlate de Ilan Șor
- Tranzacțiile au fost concepute pentru a disimula originea ilicită a banilor
„Vladimir Plahotniuc a achiziționat, din mijloace financiare ilicite, avionul de model EMBRAER ERJ-135BJ LEGACY 650”, se arată în sentința Judecătoriei Chișinău.
Avionul a fost ulterior revândut, iar banii au revenit în circuitul companiilor controlate de inculpat, confirmând caracterul disimulat al operațiunii.
Achiziția aeronavei face parte dintr-o schemă amplă de deturnare a fondurilor din trei bănci moldovenești – Banca de Economii, Unibank și Banca Socială – în perioada 2013-2014. Potrivit rechizitoriului, Plahotniuc a primit personal, prin intermediul companiilor offshore, suma de 18.282.000 dolari SUA și 3.518.705 euro din fondurile sustrase, reprezentând „cota-parte” pentru activitatea de organizare și protecție a organizației criminale.
Avionul Embraer Legacy 650 rămâne, potrivit sentinței, cel mai scump bun mobil achiziționat de Vladimir Plahotniuc din bani furați din sistemul bancar al Republicii Moldova.
Despre avion
Seria Legacy 600 a fost un business jet produs în perioada anilor 2002-2020 în aproximativ 300 de unități. Legacy 650 este o versiune cu autonomie mai mare, de până la 7220 km fără escală cu patru pasageri îmbarcați. De asemenea, dispune de un culoar mai jos, cu un spațiu mai mare pentru cap.
Pe lângă doi piloți, la bord mai pot urca 13-14 pasageri. Cu o greutate maximă permisă de 24.3 tone, cele două motoare de marcă Rolls-Royce îl pot accelera până la o viteză de 850 km/h și ridica până la o altitudine de 12 km.
Un Embraer Legacy 650 (ERJ-135BJ) are în proprietate privată și faimosul actor Jackie Chan, de exemplu.
Vezi și:




Cmentariile sunt închise