(foto) Alte trei SUV-uri, depistate la frontiera cu România drept furate. Declarațiile șoferilor
Noi cazuri ale fenomenului ce nu poate fi contracarat deocamdat. Poliţiştii de frontieră din România au depistat şi indisponibilizat pentru continuarea cercetărilor trei autoturisme care figurau în bazele de date ca fiind furate. Două dintre ele valorează peste 50.000 de euro.

Mașină la comandă din Elveția
În vama Albița, de curând, s-a prezentat pentru efectuarea controlului necesar trecerii frontierei, un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 51 de ani. Acesta conducea o Toyota Land Cruiser Prado înmatriculată în Elveția.
Bărbatul a prezentat pentru autoturismul în cauză un certificat de înmatriculare care nu îndeplinea condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, fiind fals. Procedându-se la efectuarea unui control amănunțit, s-a mai descoperit că stickerele aplicate pe certificat sunt neconforme și că seria de șasiu poansonată nu îndeplinește condițiile de formă ale unei serii autentice.
Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului, au fost efectuate verificări suplimentare după seria de șasiu reală. În rezultat s-a găsit că SUV-ul figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Spania.
Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că a fost rugat de un conațional, proprietarul autovehiculului transportat, să-l ducă în Republica Moldova. Acesta a mai declarat că odată cu mașina i-au fost înmânate și documentele aferente și că nu știe nimic despre neregulile depistate
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârșirea infracțiunilor de furt, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals. Autoturismul, în valoare de aproximativ 55.000 euro, a fost reținut în vederea continuării cercetărilor.
Mașină la comandă din Italia
În același punct de frontieră s-a prezentat un alt bărbat, cu cetăţenie R. Moldova și Portugalia, în vârstă de 46 de ani. Transporta pe o platformă un Mercedes-Benz GLE Coupe plug-in hybrid.
Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului, în urma verificărilor s-a găsit că figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Italia.
Rugat să explice această descoperire, a declarat că a fost mandatat de un conațional să transporte autoturismul în cauză dintr-un parc auto din Italia în Republica Moldova. Nu știa nimic despre faptul că este furat sau implicat în vreun litigiu.
Pe caz se efectuează cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de furt. Autoturismul, în valoare de aproximativ 60.000 euro, a fost reținut.
Cumpărată de la o ”persoană de încredere”
A treia situație a fost înregistrată pe 3 martie seara târziu, la PTF Stânca. În vamă, la volanul unui Lexus RX înmatriculat în Republica Moldova, a ajuns un bărbat cu dublă cetățenie română și R Moldova, în vârstă de 56 de ani.
Având suspiciuni cu privire la seria de șasiu a mașinii care prezenta urme de falsificare, polițiștii au efectuat verificări suplimentare. Folosind tehnica specifică și cu sprijinul ofițerilor Frontex, s-a găsit că autoturismul figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Austria.
Șoferul a declarat că a achiziționat mașina de la un cetățean moldovean și nu are cunoștință despre faptul că aceasta este furată sau implicată în vreun litigiu.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire. Mașina în valoare de 28.000 de euro a fost reținută.

Vezi și: Caz în vama Albița: BMW furat din Olanda cu documente sustrase din Germania
Cmentariile sunt închise