(video) Accident neobişnuit în raliul Dakar între un KAMAZ şi un elicopter. Primul l-a lovit pe ultimul

În etapa finală a raliului DAKAR a avut loc un accident minor, dar foarte neobișnuit. Un KAMAZ de raliuri a intrat în contact cu un elicopter al organizatorilor cursei, acesta din urmă aflându-se nu la sol, ci în zbor!

Din fericire nimeni nu a fost rănit, iar incidentul nu a afectat rezultatele obţinute de echipă în cadrul maratonului.

Accidentul s-a întâmplat probabil din vina pilotului elicopterului – acesta zburase prea aproape de pământ pentru a se putea înregistra imagini video cu o cameră. La un moment dat camionul a ajuns să treacă pe sub el şi, din cauză că ultimul a sărit involuntar peste o denivelare, a avut loc contactul.

Ambii conducători au înţeles ce s-a întâmplat şi nu s-au pierdut cu firea, despărțindu-se şi continuându-şi mişcarea. Implicat a fost în această situaţie KAMAZ-ul condus de Anton Shibalov. Echipajul a câștigat locul al doilea în etapa finală și locul al doilea în clasa camioanelor la finalul maratonului.

Amintim că anul acesta echipa KAMAZ-MASTER a ocupat întregul podium în clasa camioane pentru prima dată din 2015.