Se ieftinește petrolul, se ieftinesc și produsele petroliere în Moldova. Preţurile pentru 24 iunie
Prețul la petrol Brent și WTI a scăzut astăzi sub 75 de dolari pentru un baril pe fundalul unor noi progrese în rezolvarea conflictului din Golf. Pe 22 iunie, SUA au acordat o licență temporară care permite Iranului să vândă țiței și produse petroliere până pe 21 august, în urma discuțiilor dintre Teheran și Washington, care au avut loc în Elveția în weekend.
Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat că licența temporară, valabilă 60 de zile, permite producția, transportul și vânzarea de petrol iranian. De asemenea, permite importul de țiței și produse petroliere iraniene în SUA, plătibile în dolari americani. Licența expiră pe 21 august și poate fi prelungită.
În schimb, Iranul s-a angajat să asigure un tranzit liber și deschis în Strâmtoarea Ormuz și să permită accesul inspectorilor Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său.
În aceste condiții, continuă reducerile la produsele care derivă din petrolul și care sunt importate în Republica Moldova. Iată tarifele maximale setate pentru 24 iunie:

Amintim cititorilor că prețul motorinei și benzinei se modifică zilnic, în afară de zilele de odihnă și cele de sărbătoare. Aici pe blog publicăm articole despre tarife doar dacă sunt anunțate reduceri sau scumpiri cu cel puțin 10-15 bani. Modificările de preț cu cel mult 10 bani le afișăm zilnic doar pe canalul de Telegram.
De asemenea, amintim că Platforma eCarburanţi permite identificarea staţiilor care comercializează cea mai ieftină benzină, motorină şi GPL din ţară (inclusiv afișând dacă există în stoc), deci se pot găsi carburanți la preţuri mai reduse decât cele plafon! Platforma există şi sub formă de aplicaţie mobilă!
Jucătorii de pe piaţa produselor petroliere din Republica Moldova, care au reţele de staţii de alimentare, nu au voie să afişeze din septembrie 2021, la panouri, preţuri mai mari decât cele plafon stabilite de ANRE pentru principalele tipuri. Însă, după posibilitate şi dorinţă, pot vinde carburanții fie la acelaşi preţ (cel maximal calculat de ANRE), fie la unul mai mic.
Iată cum se formează preţurile la nivel internaţional:
Influența cotațiilor Brent și Platts asupra prețurilor la carburanți în Republica Moldova
Cmentariile sunt închise