Analiză: Numărul maşinilor electrice înmatriculate în România până la finele lui 2022

0

Acum ştirile şi articolele noastre sunt şi pe Telegram!
Le puteţi şi comenta acolo 😉
Abonaţii văd şi conţinut exclusiv!

România va atinge borna de 25.000 de vehicule electrice înmatriculate până la finalul anului curent, iar Dacia Spring se menține în topul preferințelor românilor, potrivit unei analize realizate de lektri.co.

Potrivit indexului de e-mobilitate pentru primele nouă luni ale acestui an, în intervalul ianuarie – septembrie 2022 s-au înregistrat 8.375 noi vehicule electrice, cumulând, astfel, un total de 21.258 de unități în România.

Totodată, ultima lună din trimestrul III a adus cel mai mare număr de mașini electrice din acest an. Cu o creștere de peste 250% comparativ cu aceeași lună a anului trecut, în septembrie 2022 s-au înregistrat 1.373 de înmatriculări. 

Dacia Spring se menține, în continuare, în topul preferințelor românilor, înregistrând 642 unități înmatriculate doar în septembrie. Per total, în anul curent, au fost înscrise 4.168 de unități – o creștere de aproape 50%, față de 2021, fiind urmată de Tesla Model 3, cu 651 înmatriculări, în 2022.

În topul general, din cele peste 21.000 de electromobile, Dacia Spring se remarcă cu o cotă de 7.234 de unități. Pe locul doi se regăsește Renault ZOE – cu 2.084, urmat de VW e-up! – cu 1.175 de unități.

Segmentul high-end (ce include modele ale unor mărci premium precum Audi, BMW, Mercedes-Benz și Porche) a înregistrat doar 82 noi înmatriculări în primele nouă luni ale acestui an. 

ModelÎnmatriculări în 2022% înmatriculări în 2022Înmatriculări în total% înmatriculări în total
1Dacia Spring416849.77%723434.03%
2Tesla Model 36517.77%10424.90%
3VW e-up!3674.38%11755.53%
4Hyundai KONA3153.76%8904.19%
5Renault ZOE2302.75%20849.80%
6Tesla Model Y2102.51%2151.01%
7Skoda Enyaq1511.80%2791.31%
8FIAT 5001331.59%2181.03%
9VW ID.31241.48%7683.61%
10Mercedes-Benz EQA1081.29%1880.88%
11VW ID.41021.22%3471.63%
12Peugeot e208901.07%2321.09%
13BMW i3780.93%8443.97%
14Nissan LEAF760.91%7563.56%
15Hyundai IONIQ 5760.91%1080.51%
16Peugeot e2008600.72%1830.86%
17Smart ForFour540.64%3241.52%
18Smart ForTwo510.61%3141.48%
19BMW iX3450.54%930.44%
20Hyundai IONIQ450.54%1620.76%
21TESLA Model S330.39%2301.08%
22Opel Corsa300.36%1270.60%
23Renault Kangoo Express Z.E.280.33%2201.03%
24VW e-Golf70.08%4642.18%
25Skoda CITIGO50.06%4031.90%
26Alte modele112513.43%235811.09%

Raportat la infrastructura de încărcare, dacă luăm în considerare doar încărcătoarele publice, fără restricții, cele mai utilizate sunt cele AC Type 2 (2.147) și cele de tip fast-charger CCS/CHAdeMO (719). Potrivit portalului Plugshare, în România se regăsesc estimativ (starea din 10 octombrie 2022) 2.896 încărcătorare publice, iar numărul locațiilor publice de încărcare a ajuns la 1.313. 

În continuare, 30 de încărcătoare aparțin rețelei Tesla Supercharger, fiind distribuite în cinci locații: Timișoara, Sibiu, Pitești, București și Constanța.

Numărul locațiilor de încărcare a crescut cu 2.5%, cel al încărcătoarelor Type 2 cu 1.1%, iar cel al încărcătoarelor rapide de tip CCS/CHAdeMO cu 4.5%. Creșterile sunt raportate la luna precedentă. În comparație, numărul total al mașinilor electrice a crescut în aceeași perioadă cu 6.9%.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata