Declarație BMW: Asamblarea de mașini în secret în Rusia s-a făcut fără aprobarea companiei
Cazul cu BMW-uri asamblate în secret în Federația Rusă a ajuns cunoscut, într-un mod evident, și în Germania. BMW Group se dezice de mașinile asamblate la fabrica Avtotor după retragerea din Rusia, după startul agresiunii militare în Ucraina în 2022: „Nu garantăm calitatea și siguranța”.

Concernul german BMW Group a declarat că nu își asumă responsabilitatea pentru automobilele asamblate la fabrica Avtotor din Kaliningrad după retragerea companiei din Rusia. Totodată a avertizat că acestea ar putea prezenta defecțiuni și riscuri pentru siguranță. Anunțul a fost făcut într-o scrisoare oficială a producătorului, obținută de agenția RIA Novosti.
Potrivit BMW Group, mașinile asamblate în afara rețelei sale oficiale de producție nu respectă standardele stricte de calitate și siguranță ale mărcii.
„Automobilele BMW fabricate la o unitate care nu face parte din rețeaua noastră globală de producție nu pot îndeplini cerințele noastre. Utilizarea lor poate genera riscuri potențiale pentru viața și sănătatea șoferilor, pasagerilor și a altor participanți la trafic.”
Scrisoarea precizează că este vorba despre modelele X5, X6 și X7, asamblate din kituri de piese rămase în stoc după încetarea contractului de producție și furnizare cu Avtotor, în martie 2022.
BMW subliniază că procesul de asamblare și punere în circulație a acestor vehicule s-a desfășurat fără acordul sau implicarea sa, ca deținător al mărcii și al drepturilor de proprietate intelectuală. „Responsabilitatea BMW Group pentru aceste automobile este complet exclusă”, afirmă producătorul german.
Mașinile, excluse de la reparații și service oficial
Mai mult, BMW Group a avertizat că aceste vehicule nu vor fi considerate echivalente cu cele produse oficial pentru piața rusă, ceea ce înseamnă că nu vor beneficia de service sau reparații în rețeaua autorizată. „Sub nicio formă, aceste mașini nu pot fi asimilate automobilelor fabricate pentru piața rusă în scopuri de întreținere sau reparații”, se menționează în scrisoare.
Decizia BMW vine în contextul în care fabrica Avtotor din Kaliningrad a fost subiectul unor speculații recente privind producția unei serii de mașini BMW. Cu toate acestea, reprezentanții uzinei au refuzat să comenteze informațiile apărute în presă.
„Nu comentăm întrebările care ridică riscuri potențiale de interpretare incorectă a informațiilor în contextul politicii de sancțiuni anti rusești.”
Conform dezvăluirilor recente, au fost asamblate 117 de mașini prefacelift. VIN-urile acestora nu vor fi recunoscute în baza de date BMW.
Contextul retragerii BMW din Rusia
Retragerea BMW Group din Rusia a avut loc în 2022, ca parte a unui val de plecări ale companiilor occidentale, pe fondul sancțiunilor și al contextului geopolitic. Contractul cu Avtotor, care asambla modele BMW pentru piața locală, a fost încheiat în martie 2022, iar stocurile de componente au rămas în posesia fabricii rusești. Situația ridică semne de întrebare cu privire la calitatea și legalitatea mașinilor produse ulterior, fără supravegherea producătorului german.
Declarația mărcii bavareze scoate în evidență riscurile pentru consumatorii care ar putea achiziționa astfel de vehicule și subliniază poziția fermă a companiei de a se disocia de orice activitate neautorizată sub marca sa. Rămâne de văzut cum vor reacționa autoritățile ruse și clienții afectați în urma acestui anunț, care deja și-ar fi cumpărat astfel de automobile la prețuri atrăgătoare.
Cmentariile sunt închise