(video) Mașini de 4 milioane de lei furate din Franța, ridicate după percheziții la Anenii Noi, Edineț și Ialoveni

Acum ştirile şi articolele noastre sunt şi pe Telegram! ABONEAZĂ-TE!
Le puteţi şi comenta acolo 😉
Abonaţii văd şi conţinut exclusiv!

După o schemă de contrabandă cu mijloace de transport și piese auto din Italia, procurorii PCCOCS, de comun cu ofițerii Poliției de Frontieră, au deconspirat o altă schemă de contrabandă cu 14 automobile furate din Franța. Valoarea lor estimativă este de 4.000.000 lei.

Autoritățile au efectuat în consecință 15 percheziții în Edineț, Anenii Noi și Ialoveni la șase bănuiți cu vârste cuprinse între 35 și 50 de ani. În baza probelor acumulate au fost reținuți doi membri ai grupului infracțional – unul din Azerbaidjan cu permis de ședere în Franța (căsătorit cu o femeie din Moldova) și altul din Moldova (Anenii Noi).

Din Edineț au fost ridicate două microbuze Mercedes-Benz Sprinter fabricate în 2021 și 2022, dintre care unul era anunțat în căutare internațională. Acesta face parte dintr-un lot de 18 Sprinter-uri sustrase din Franța (14 identificate deja în Moldova)! Al doilea ar fi fost asamblat din piesele altor mașini de același model, de asemenea furate din Franța. Totodată, din Ialoveni a fost ridicat un alt Sprinter care era angajat în transportul de mașini din Franța spre Moldova.

Tot din Edineț au mai fost ridicate mașini de marcă Renault, Citroën, Peugeot și Ford, iar din Chișinău – o Toyota. Totodată, oamenii legii au ridicat acte care confirmă tranzacții de cumpărare-vânzare a mijloacelor de transport importate din statele UE, precum și 63.000 lei, 450 euro și 3000 roni în numerar.

În lunile octombrie-noiembrie ale anului curent, polițiștii de frontieră au ridicat sub conducerea procurorilor PCCOCS alte patru mijloace de transport, care ar face parte din schema de contrabandă și care erau anunțate în căutare internațională de autoritățile din Franța (două din ele – cu datele agregatelor falsificate).

În cadrul dosarului penal, PCCOCS a înaintat învinuirile în privința celor doi învinuiți reținuți. Judecătorul de instrucție a dispus aplicarea arestului preventiv în privința primului, iar în privința celui de-al doilea măsura preventivă a fost solicitată, urmând ca judecătorul să se pronunțe.

Investigațiile penale continuă în vederea tragerii la răspundere a tuturor celor implicați în schema de contrabandă, cu asigurarea prezumției nevinovăției lor, potrivit legii.

Cmentariile sunt închise