(video) Opel anunță că intră în Formula E cu echipă proprie

Acum ştirile şi articolele noastre sunt şi pe Telegram! ABONEAZĂ-TE!
Le puteţi şi comenta acolo 😉
Abonaţii văd şi conţinut EXCLUSIV!

Opel scrie un nou capitol în istoria sa de motorsport. Producătorul german a anunțat oficial, în cadrul unei conferințe de presă desfășurate pe circuitul Jarama din Spania, că va intra în Formula E începând cu sezonul 2026/27 (al 13-lea). Echipa de fabrică Opel GSE Formula E Team va reprezenta brandul în seria mondială de curse electrice, aducând în competiție expertiza sa tehnică și spiritul sportiv al modelelor GSE.

„Participarea în Formula E marchează o nouă bornă pentru Opel în călătoria noastră către un viitor electric. Odată cu trecerea la monoposturile GEN4 în sezonul următor, vedem acest moment ca fiind ideal pentru a ne alătura acestei competiții electrice spectaculoase. Echipa noastră Opel GSE Formula E va arăta ceea ce reprezintă brandul: inginerie germană, design îndrăzneț și performanță electrificată – atribute care se regăsesc și în modelele noastre complet electrice GSE, precum Mokka GSE și viitorul Corsa GSE.”

Florian Huettl, CEO Opel

GEN4: cel mai mare salt de performanță din istoria Formulei E

Noua generație de monoposturi GEN4, care va debuta odată cu venirea Opel în campionat, reprezintă cea mai mare evoluție tehnică din istoria seriei:

  • Putere maximă: până la 600 kW (816 CP) în calificări și în modul Attack Mode – cu 250 kW (340 CP) mai mult decât generația actuală
  • Tracțiune integrală permanentă (față de tracțiunea temporară din trecut), asigurând aderență superioară
  • Capacitate de recuperare a energiei de până la 700 kW, crescând eficiența și autonomia
  • Viteză maximă de peste 340 km/h

O tradiție electrică: de la ADAC Opel Electric Rally Cup la Formula E

Opel nu este la prima experiență în motorsportul electric. În 2021, producătorul german a lansat ADAC Opel Electric Rally Cup, prima cupă monomarcă electrică din lume. Timp de cinci sezoane, tinerii piloți de raliu au concurat la volanul lui Opel Corsa Rally Electric.

În sezonul 2026/27, seria continuă sub numele GSE Rally Cup, cu noul Opel Mokka GSE Rally – un vehicul de performanță care dezvoltă până la 207 kW (281 CP) și 345 Nm.

Jörg Schrott, Team Principal al Opel GSE Formula E Team și Director al Opel Motorsport, a declarat: „Ceea ce a început acum cinci ani odată cu înființarea primei cupe electrice monomarcă atinge acum apogeul odată cu participarea la Campionatul Mondial FIA.”

O strategie integrată: pista și modelele de serie

Numele echipei – Opel GSE Formula E Team – face legătura directă cu gama de modele electrice de performanță GSE (Grand Sport Electric). După lansarea lui Mokka GSE în 2025, Corsa GSE va fi lansat în 2026, sincronizat perfect cu debutul echipei în Formula E.

Opel își va prezenta public pentru prima dată echipa și designul monoposturilor în luna aprilie, în cadrul evenimentului oficial de lansare a generației GEN4, organizat pe circuitul Paul Ricard din Le Castellet, Franța.

Formula E continuă să crească în popularitate, iar intrarea unui brand cu istoric atât de bogat în motorsport – de la raliuri și turisme până la cursele de anduranță – confirmă atractivitatea seriei pentru marii constructori auto. Din grupul Stellantis, sub a cărui aripă de află Opel, încă două mărci sunt prezente în acest campionat: DS și Citroën.

Cmentariile sunt închise