Model anticriză! Versiunile plug-in hybrid ale noului GLC pot consuma mixt sub un litru de benzină sau motorină

0

Acum ştirile şi articolele noastre sunt şi pe Telegram!
Le puteţi şi comenta acolo 😉
Abonaţii văd şi conţinut exclusiv!

Preţurile carburanţilor din ultima perioadă de timp îi impune pe cei care caută o maşină nouă, fie rulată, să atragă mai mult atenţia la consum. Şi pentru cei cărora acest aspect le pasă mult, Mercedes-Benz tocmai a introdus un model anticriză. Noul Mercedes-Benz GLC, în versiunile sale plug-in hybrid, declară un consum mixt sub un litru în ciclu realist WLTP!

Modelele plug-in hybrid ale noului GLC mai au şi alte avantaje vădite:

  • Sunt considerabil mai performante (peste 300 de cai putere + AWD) şi oferă la alegere pentru consum fie benzină, fie motorină.
  • Au o autonomie electrică decentă, de până la 120 de km, ceea ce le face atrăgătoare pentru exploatarea de zi cu zi prin zonele urbane fără a porni motorul de sub capotă.
  • Dispun standard de suspensie pneumatică pe puntea din spate, cu funcţie de autonivelare.
Model GLC 300 e 4MATICGLC 400 e 4MATICGLC 300 de 4MATIC
Tip motor BenzinăBenzinăDiesel
Volumcm31.9991.9991.993
Putere motor cu combustieCP204252200
larpm6.1005.8003.600
Cuplu motor cu combustieNm320400440
larpm2.000-4.0002.000-3.2001.800-2.800
Putere motor electrickW100 (136 CP)100100
Cuplu motor electricNm440440440
Putere totală sistemCP313381335
Cuplu total sistemNm550650750
Capacitate baterie litiu-ionkWh31.231.231.2
Viteză maximăkm/h218237217
Viteză maximă în mod electrickm/h140140140
Acceleraţie 0-100 km/hsecunde6.75.66.4
Consum mixt (WLTP)l/100 km0.8-0.60.8-0.60.7-0.5
Emisii în ciclu mixt (WLTP)g/km19-1419-1417-13
Consum mixt de energie electrică (WLTP)kWh/100 km26.8-24.026.8-24.027.2-24.4
Autonomie electrică (WLTP)km104-120104-120117-102

Cifrele privind consumul de combustibil, emisiile de CO2 și consumul de energie sunt provizorii și au fost obținute în conformitate cu procedura europeană WLTP. Omologarea CE de tip și un certificat de conformitate cu cifrele oficiale nu sunt încă disponibile. Sunt posibile diferențe între cifrele menționate și cifrele oficiale finale, însă nesemnificative.

Valoarea autonomiei electrice reale ține cont de factorii externi aleși de tine și reprezintă o estimare a autonomiilor posibile în cazul unei configurații model a autovehiculului și a unei utilizări model a consumatorilor auxiliari precum climatizarea, încălzirea în scaune și sistemele de asistență la rulare. În afară de asta, autonomia reală depinde de profilul distanței și de stilul tău individual de condus.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata