Primul pas spre Europa! Li Auto și-a deschis un centru de cercetare și dezvoltare în Germania
Li Auto, în anul în care împlinește un deceniu de la fondare, a făcut primul pas către o strategie globală planificată de cercetare și dezvoltare prin deschiderea primului său centru R&D din străinătate. Coincidență sau nu, dar va fi în München, Germania, inima industriei auto europene.
Mișcarea marchează începutul oficial al strategiei de globalizare a Li Auto, deși vânzările europene rămân deocamdată excluse.

Centrul, al treilea după cele din Beijing și Shanghai, își propune să permită mărcii să își adapteze mai bine viitoarele produse la piețele locale și să profite de bazinul internațional de talente pentru a-și continua campania de electrificare completă.
Ma Donghui, președinte și inginer-șef al Li Auto, a declarat la evenimentul de lansare:
„Înființarea centrului de cercetare și dezvoltare din Germania marchează lansarea oficială a strategiei globale a Li Auto, fiind totodată o dovadă a angajamentului nostru față de inovare, colaborare și explorarea limitelor tehnologiei. Centrul se va concentra pe dezvoltarea cercetării (RD), precum și pe dezvoltarea produselor (PD), sprijinind creșterea continuă a Li Auto și promovând filosofia sa de cooperare win-win. Acesta va servi ca o punte a inovării, integrând expertiza globală și contribuind la prosperitatea economiilor chineză și germană.”
În discursul său, Xuejun Qiu, consul general al Consulatului General al Republicii Populare Chineze la München, a subliniat faptul că înființarea Centrului de cercetare și dezvoltare Li Auto Germania va promova în mod eficient cooperarea reciproc avantajoasă dintre industriile auto chineză și germană, va accelera procesul de transformare ecologică și, în timp ce se aliniază intereselor comune ale ambelor țări, va oferi un sprijin puternic pentru transformarea și dezvoltarea continuă a industriei auto globale.
În același timp, Markus Wittmann, director ministerial al Ministerului Bavarez al Afacerilor Economice, Dezvoltării Regionale și Energiei, a remarcat, de asemenea, că înființarea centrului va juca un rol-cheie în impulsionarea ”inteligentizării” industriei auto din Germania și va aduce beneficii pe termen lung cooperării economice și comerciale și va consolida relațiile de prietenie dintre cele două țări.
Într-o declarație de presă, compania a declarat că centrul R&D se va concentra pe patru domenii majore de cercetare, inclusiv: designul orientat spre viitor, semiconductori, șasiul inteligent și tracțiunea electrică.
Li Auto operează deja un centru de design în München, care a fost deschis în iulie 2024. Se anticipează că va lucra îndeaproape cu centrul de cercetare și dezvoltare pentru a dezvolta viitoare modele pentru consumul european, în conformitate cu standardele și reglementările locale.
În domeniul semiconductorilor, Li Auto a dezvoltat și fabricat deja prima generație de module de alimentare cu carbură de siliciu (SiC), care oferă o eficiență mai mare de conversie a energiei, deschizând calea pentru cifre de performanță remarcabile pe Li MEGA – primul EV pur al mărcii. Li Auto lucrează, de asemenea, la următoarea generație de șasiuri inteligente controlate prin cabluri, care ar putea dispune de tehnologii precum steer-by-wire, brake-by-wire și suspensie activă completă.
În prezent, majoritatea vânzărilor Li Auto sunt constituite din vehicule electrice cu autonomie extinsă, toate SUV-uri, dar în acest an se așteaptă lansarea unei noi linii de EV-uri cu un limbaj de design inspirat de MEGA.
Conform rezultatelor anului 2024, Li Auto a înregistrat un volum record de livrări timp de 12 luni calendaristice: peste 500.000 de vehicule (500.508 mai exact). Astfel, de la începutul producției în masă din noiembrie 2019 și până la sfârșitul lui 2024, livrările au însumat 1.133.872 mașini. Performanța este un record, Li Auto fiind primul startup NEV din China care a atins un milion de vânzări, având și recordul pentru cea mai rapidă creștere printre mărcile auto premium de pe piața chineză.
Cmentariile sunt închise