Ultima oră! Avem oficial peste 1000000 de autovehicule înregistrate în Republica Moldova

0

Avem oficial peste un milion de autovehicule înregistrate în Republica Moldova şi numărul acestora continuă să crească. O spun datele statistice pe care le-am solicitat Agenţiei Servicii Publice şi care au fost actualizate în sfârşit după două luni de aşteptate şi în Registrul de stat al transporturilor.

FOTO: publika.md

Cifra totală include atât maşini noi, cât şi vechi, cu orice tip de sisteme de propulsie şi cu minim două roţi. De asemenea printre acestea se numără şi cele electrificate, însă ponderea celor cu motoare cu ardere internă este semnificativ mai mare.

În acest context, din cauza faptului că numărul total creşte pe lună ce trece, se majorează treptat şi cantitatea de emisii nocive în atmosferă. În schimb partea bună este că şi numărul de şoferi este în creştere, ceea ce înseamnă că mai mulţi bani se varsă în bugetul de stat în aşteptarea realizării unor drumuri cu adevărat bune.

Ţinem să mai menţionăm că vor fi necesari deja mai puţini ani pentru a trece bariera de două milioane de vehicule, asta pentru că şi statisticile vânzărilor arată un trend ascendent. Lunar în ţara noastră se vând câteva sute de automobile noi, în timp ce numărul celor rulate este de câteva ori mai mare.

Amintim că în Republica Moldova limita de vârstă pentru autovehiculele importate este de 10 ani. Anterior în 2018 s-a aprobat un plan cu mai multe obiective care au scopul de a reduce poluarea şi de a dezvolta transportul durabil, inclusiv reducerea limitei de vârstă sus menţionate până la şapte ani, însă din câte se pare implementarea acestuia a intrat într-o pauză pe o perioadă nedeterminată.

Registrul de stat al transporturilor
în profil de tipul mijlocului de transport
(starea la 1 iulie 2019)

Tipul mijlocului de transportNumăr
Autoturism631.162
Camion190.100
Remorcă57.634
Tractor48.546
Motocicletă42.765
Autobuz21.099
Semiremorcă15.047
Alte0
TOTAL1.006.353

Date statistice referitor la componenţa
Registrului de stat al transporturilor
în profil administrativ-teritorial
(starea la 1 iulie 2019)

Municipiu / raionNumăr
mun. CHIŞINĂU301.322
mun. BĂLŢI46.160
ANENII NOI25.832
BASARABEASCA7.885
BRICENI26.004
CAHUL30.911
CĂLĂRAŞI17.406
CANTEMIR13.966
CĂUŞENI23.427
CIMIŞLIA16.339
CRIULENI21.708
DONDUŞENI10.530
DROCHIA21.680
DUBĂSARI7.565
EDINEŢ23.580
FĂLEŞTI18.114
FLOREŞTI19.905
GLODENI14.179
HÎNCEŞTI28.662
IALOVENI30.303
LEOVA12.182
NISPORENI16.753
OCNIŢA13.219
ORHEI30.743
REZINA10.870
RÎŞCANI16.559
SÎNGEREI19.074
ŞOLDĂNEŞTI7.953
SOROCA23.550
ŞTEFAN VODĂ20.507
STRĂŞENI24.199
TARACLIA12.748
TELENEŞTI15.753
Teritoriul din partea stânga a Nistrului şi mun. Bender9.228
UNGHENI23.107
UTA GĂGĂUZIA44.430
TOTAL1.006.353

Date statistice
referitor la componenţa Registrului de stat al transporturilor
în profil de tipul mijlocului de transport şi administrativ-teritorial
(starea la 1 iulie 2019)

Municipiu / raionAuto-turismCamionRemor-căTrac-torMoto-cicletăAuto-buzSemi-remor-căTotal
mun.
CHIŞINĂU
214.05151.18011.9765.2205.7277.4095.759301.322
mun. BĂLŢI29.6439.9882.4435721.0691.3181.12746.160
ANENII NOI15.0675.1391.7631.4961.55945535325.832
BASARA-BEASCA4.1571.320631769816146467.885
BRICENI13.2686.4061.8942.1801.40450734526.004
CAHUL18.5085.2091.9852.6561.51077027330.911
CĂLĂRAŞI10.2133.8241.20795080127513617.406
CANTEMIR7.3472.6021.0981.73679725513113.966
CĂUŞENI12.9994.0932.0831.8671.61144133323.427
CIMIŞLIA9.1542.4891.5771.6111.18121411316.339
CRIULENI13.1954.3721.3671.1671.09037314421.708
DONDUŞENI6.4341.9107056785591519310.530
DROCHIA12.7574.4431.3921.5431.11726316521.680
DUBĂSARI4.3531.152794566498163397.565
EDINEŢ13.3064.9261.7551.8531.00141732223.580
FĂLEŞTI11.0993.3701.0861.13194435812618.114
FLOREŞTI12.5403.5159261.0021.07832452019.905
GLODENI8.1392.3159651.2191.2981667714.179
HÎNCEŞTI15.3757.0581.5872.1081.80540232728.662
IALOVENI17.4098.0921.3861.0251.12958967330.303
LEOVA7.2371.9808981.0668031326612.182
NISPORENI8.8983.5331.4519641.53719018016.753
OCNIŢA9.0082.29755520771827715713.219
ORHEI18.3496.3781.8271.6051.49071238230.743
REZINA6.7632.25054329742522936310.870
RÎŞCANI10.1813.1289271.02583430316116.559
SÎNGEREI12.0583.6491.0207241.10825126419.074
ŞOLDĂNEŞTI5.2401.426301382347170877.953
SOROCA16.1324.2661.00955173759625923.550
ŞTEFAN VODĂ11.0723.4502.0411.8671.60731515520.507
STRĂŞENI13.9645.7871.4501.19188649143024.199
TARACLIA7.1031.9569101.0721.05424440912.748
TELENEŞTI8.6642.9311.6421.3328662338515.753
Stânga Nistrului
şi mun.
Bender
6.6661.2534211602193521579.228
UNGHENI15.2563.7951.2911.2958285499323.107
UTA GĂGĂUZIA25.5578.6182.7283.4592.3121.05969744.430
TOTAL631.162190.10057.63448.54642.76521.09915.0471006353

Iată şi nişte cifre despre numărul de şoferi din Moldova şi
ce categorii de vehicule pot conduce
(starea la 1 iulie 2019)

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata