(video) Hamilton a câștigat „gratuit” Marele Premiu al Canadei. Gestul lui Vettel de la final, fiind supărat foc

•

Cursă senzaţională în Canada şi putea fi prima din acest an, câştigată de un pilot Ferrari, însă nu a fost să fie. Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Canadei, deși rivalul Sebastian Vettel a cucerit pole position-ul şi a trecut primul linia de sosire.

Cei doi s-au luptat practic jumătate de cursă pentru supremație, însă în cele din urmă pilotul Scuderiei a avut parte de un ghinion.

Menţiune: Pentru că videoclipurile din articol sunt protejate de drepturi de autor, acestea pot fi vizualizate doar pe Youtube şi nu direct de pe blog. Însă un click merită pentru a vedea cele mai tari momente ale cursei!

În a 50-a ediţie a Grand Prix-ului Canadei, Vettel, care a pornit din pole position, a primit o lovitură, fiind penalizat după un incident petrecut în turul 48. Pilotul Ferrari a ieșit de pe pistă, într-un viraj, iar, la revenire, i-a ieșit chiar în față rivalului său. Oficialii au considerat că Vettel l-a pus în pericol pe Hamilton și l-au penalizat pe acesta cu cinci secunde. Decizia a venit cu 10 tururi mai târziu (turul 58).

Supărat foc şi în semn de protest, cvadruplul campion mondial nici măcar nu și-a adus monopostul în fața boxelor la final. Mai mult, după ce a ieşit afară prin teritoriul Mercedes-AMG, el a luat plăcuța cu numărul 1 din fața mașinii lui Hamilton și a trecut-o în locul unde ar fi trebuit să se afle bolidul său! Totul, în aplauzele fanilor Ferrari aflați în apropiere.

Charles Leclerc a completat podiumul, urmat de Valtteri Bottas, Max Verstappen și Daniel Ricciardo. Este a 78-a victorie din carieră pentru Hamilton și a șaptea în Canada, unde a egalat performanța lui Michael Schumacher.

Următoarea cursă revine pe continentul european, în Franţa, peste două săptămâni.