(video) ZEEKR 7X, în specificația adaptată pentru Republica Moldova, a ajuns în showroom
Noul ZEEKR 7X a ajuns în showroomul importatorului oficial de la Chișinău. Amintim că la începutul lui 2025, clienții au avut prima întâlnire cu modelul, însă atunci a fost expus cel chinez. Iar acum a venit mașina în specificația specială de export, care este disponibilă de cumpărat pe lângă cea originală și cea europeană.
Ce reprezintă această specificație specială de export? Pe scurt vorbind, este practic automobilul care se vinde oficial în Uniunea Europeană, însă cu unele dotări care încă nu au omologare pentru a putea fi utilizate în occident.
Un exemplu este opționalul panou frontal luminos ZEEKR Stargate, care lipsește complet de pe mașina comercializată în UE, însă pentru cele importate în Republica Moldova nu există vreo restricție.
Amintim că în Republica Moldova, modelul special de export este disponibil în trei versiuni de echipare:
- Standard: tracțiune spate (422 CP/440 Nm) și baterie de 75 kWh (470 km WLTC) – de la 39.010 dolari (preț cu taxe de transport și vamale incluse).
- Long Range: tracțiune spate (422 CP/440 Nm) și baterie de 100 kWh (625 km WLTC) – de la 42.120 dolari (preț cu taxe de transport și vamale incluse).
- Performance: tracțiune integrală (646 CP/710 Nm) și baterie de 100 kWh (550 km WLTC) – de la 45.230 dolari (preț cu taxe de transport și vamale incluse).
Toate dispun de port de încărcare european CCS2, sistem multimedia în limbile engleză și rusă, dar și suport oficial pentru Apple CarPlay și Android Auto wireless.
Toate echipările sunt foarte bine dotate, însă cea de top – Performance AWD – are dotări exclusive precum: jante la 20 inchi, suspensie pneumatică cu amortizoare adaptive, modul de condus Offroad, sistem de frânare cu etriere Akebono și discuri frontale perforate, dar și tapițerie Nappa standard.
Singurele dotări opționale, în funcție de echipare, sunt: tapițeria Nappa, geamuri posterioare și lunetă fumurie, un set de jante negre și un pachet decorativ negru pentru exterior, jante forjate la 21 inchi, portierele cu deschidere electrică, panoul frontal Stargate și combinația de scaune cu ventilație/masaj + sistemul audio Premium cu subwoofer. Cu toate dotările incluse, prețul mașinii cu AWD nu depășește 53.000 de dolari!
Garanția producătorului: 4 ani/100.000 km automobilul și 8 ani/160.000 km pentru baterie.





Cmentariile sunt închise