(video) World’s Greatest Drag Race 7: 11 maşini sport şi o Tesla. Iată cine a câştigat cursa

Jurnaliştii americani de la Motor Trend au făcut publică o a şaptea ediţie a cursei de drag pe care o numesc drept cea mai mare şi mai prestigioasă din toată lumea. Colegii de peste ocean organizează un astfel de comparativ în fiecare an, din 2010.

La linia de start au fost aliniate 12 automobile, unul dintre care este propulsat exclusiv de energie electrică. Printre acestea se numără:

Cursa a fost organizată pe aerodromul militar Vandenberg, pe o pistă de aterizare/decolare care are o lungime de 4.5 kilometri.

Cea mai rapidă maşină a parcurs cei 402 metri în doar 10.5 secunde, iar viteza maximă la final a fost de 201 km/h.