Raport general: Vânzările de mașini noi în 2016 în Moldova. Cine a vândut mai bine?!

S-a încheiat și anul 2016, iar odată cu el putem trage linie și calcula ce importatori auto au vândut mai bine în anul ce tocmai a trecut pe teritoriul țării noastre. De la bun început trebuie să menționăm că vânzările au înregistrat o creștere de +18.3% față de anul 2015.

Asta înseamnă că în 2016 au fost vândute cu 649 de mașini noi mai mult ca în 2015, iar cele mai bune rezultate le-au înregistrat tradițional mărcile Dacia, Skoda, Hyundai, Toyota și Mercedes-Benz.

FOTO: huffpost.com

Iată deci câte maşini noi s-au vândut în luna decembrie 2016 şi ce mărci au preferat moldovenii. Observăm aici că importatorul oficial Skoda a vândut un număr impresionant de automobile – 166 la număr, devansând foşti lideri ca Dacia, Hyundai, Toyota sau Mercedes.

MarcaMaşini noi vândute în decembrie 2016
1Skoda166
2Dacia91
3Hyundai48
4Toyota48
5Mercedes24
6Suzuki23
7Ford22
8Chevrolet14
9Nissan13
10Renault12
11Volvo12
12BMW12
13VW10
14Peugeot10
15Land Rover9
16Mitsubishi8
17Opel7
18Honda5
19Audi4
20Mazda3
21Lexus3
22Datsun3
23Jaguar2
24Porsche2
25Lada2
26Citroen1
27Tesla1
28Infiniti1
29SsangYong1
Total557

Datorită statisticii, aflăm şi numărul total de maşini noi care au venit în ţara noastră în 2016. Cele mai multe automobile s-au vândut în lunile septembrie, octombrie şi decembrie ale anului trecut.

Perioada, 2016Nr de maşini noi vândute lunar
Ianuarie236
Februarie293
Martie305
Aprilie325
Mai302
Iunie362
Iulie303
August312
Septembrie421
Octombrie403
Noiembrie367
Decembrie557
Total4186

 

Iată şi un top 40 al maşinilor noi produse de diferite mărci în perioada 2015-2016, care au fost înregistrate în Moldova în ultimele 12 luni ale anului 2016.

Primele cinci poziţii sunt ocupate de Dacia, Skoda, Hyundai, Toyota şi Mercedes. Printre alte modele interesante aduse în Moldova se numără două maşini Tesla şi două Bentley.

MarcaIan.Febr.Mar.Apr.MaiIun.Iul.Aug.Sept.Oct.Noi.Dec.Total
1Dacia416343364080456382746691724
2Skoda3749294039483153455756166650
3Hyundai343448464748525457343748539
4Toyota15930343828313037362248358
5Mercedes134025292327191726282424295
6Suzuki714921813111118191223166
7BMW3717134239813211712147
8VW1657119815617181210134
9Ford12662410753272422128
10Renault7513167516611131112122
11Volvo491077107512121112106
12Chevrolet64752567231151495
13Land Rover76912139104464993
14Nissan3675891136881387
15Opel243427944125772
16Porsche75975635477267
17Audi468104344279465
18Mazda5375439554353
19Lexus5731356855351
20Peugeot1221310221033
21Mitsubishi2221112328832
22Honda1213332343530
23Datsun22137262328
24Citroen32212254122
25Jaguar123311432222
26Fiat321143216
27KIA111111219
28Lada221128
29Mini1337
30GAZ11147
31SsangYong11114
32UAZ123
33Jeep1113
34Tesla112
35Bentley112
36Seat112
37Acura11
38Qute11
39Infiniti11
40GMC11
Total2362933053253023623033124214033675574186

În continuare vă arătăm modelele de maşini noi pentru care au optat moldovenii în 2016.

Clasa mini a fost dominată de Hyundai i10 – doar doi moldoveni au optat pentru o astfel de maşină în 2016. La clasa subcompactă, lider evident este Dacia Logan – 364 de maşini au apărut pe drumurile din ţară în 2016.

Din clasa compactă şi cea medie, concetăţenii noştri au ales modele ca Skoda Rapid (222 exemplare) şi Skoda Superb (149 exemplare).

Цена на Skoda Superb 2016 Цена на Шкода Суперб 2016

În schimb, la clasa medie premium şi cea business class, s-au ales modele Mercedes-Benz C-Class şi E-Class respectiv.

Surprinzător sau nu, în clasa de lux lider este Land Rover, urmată de BMW Seria 7 şi Mercedes-Benz S-Class, cu 30, 19 şi 17 exemplare la activ.

Clasa crossovere are un lider incontestabil – Hyundai Tucson, acesta fiind optat de mai mulţi oameni decât pentru Dacia Duster. Categoria SUV-urilor premium îl au în capul listei pe BMW X5.

Cea mai interesantă clasă, a maşinilor sport, este dominată de Porsche 911 şi BMW Seria 4.

Clasa/ModelulIan.Feb.Mar.Apr.MaiIun.Iul.Aug.Sep.OctNoi.Dec.Total
А (clasa mini)
1Hyundai i10112
2Skoda Citigo11
3Qute11
4Fiat 50011
Total21115
В (clasa subcompactă)
1Dacia Logan183413142148263342293254364
2Skoda Fabia51733432543102887
3Dacia Logan MCV15121066614613575
4Hyundai Accent3161114914774
5Dacia Sandero112435533267363
6Hyundai Solaris141774311148
7Opel Corsa12371133
8Ford Fiesta131221199231
9Renault Clio IV4102314111330
10Chevrolet Aveo31211167628
11Datsun on-do22137132223
12Renault Clio Estate1651114
13Suzuki Baleno113212111
14Toyota Yaris22112210
15Peugeot 3011618
16Suzuki Swift1112117
17Mini Cooper1337
18Datsun mi-do1315
19Mazda 2123
20Mercedes A-class1113
21Ford Fusion112
22Nissan Leaf11
23Nissan Note11
24Citroen C-Elysee11
25Renault Symbol11
26Audi A311
27Audi S311
28Mercedes B-class11
29KIA Rio11
30Lada Largus11
31Fiat Linea11
32VW Polo11
33Fiat Tipo11
34Fiat 500L11
Total4972616772857369988988116939
C (clasa compactă)
1Skoda Rapid19645108113113261871222
2Skoda Octavia6101017132012816151239178
3Toyota Corolla422171394721860
4Ford Focus1311111881439
5VW Jetta1113141416
6Toyota Auris1141312215
7Hyundai Elantra132141113
8Mazda 312221111112
9VW Golf3111121111
10Renault Fluence21111111110
11Honda Civic111111129
12Toyota Prius123219
13Chevrolet Cruze112318
14Citroen C4 Cactus11237
15Renault Megane111126
16Opel Astra12216
17Mercedes CLA1214
18Peugeot 307/308123
19Seat Toledo112
20Citroen C411
21Nissan Pulsar11
22Hyundai i3011
23KIA ceed11
Total4025233245484064467045156634
D (clasa medie)
1Skoda Superb714101411165912111426149
2VW Passat23585311512118477
3Toyota Camry122121111315
4Toyota Avensis22121212114
5Ford Mondeo111212210
6Hyundai Sonata121116
7Opel Insignia111216
8Mazda 611114
9Renault Talisman1113
10Toyota Venza11
11Toyota Avalon11
12Peugeot 50811
Total92222272025212028272937287
D (Clasa premium)
1Mercedes C-class1232111213
2Volvo S6021216
3BMW 3 series211116
4Jaguar XE1113
5Volvo V601113
6Lexus ES1113
7Audi A4213
8Lexus CT 200 h112
9Lexus IS11
Total4324541364440
E (clasa mare, business class)
1Mercedes E-class43355252833447
2BMW 5 series11111121110
3Audi A61111122110
4Jaguar XF112
5Volvo S90112
6Volvo S8011
7Lexus GS11
8Acura TLX11
9Hyundai Genesis11
Total555863641087875
F (clasa de lux)
1Range Rover1345234232130
2Mercedes S-class12241222117
3BMW 7 Series212121323219
4Porsche Panamera22
5Jaguar XJ11
6Audi A811
7Hyundai Equus11
8Tesla Model S11
Total277124683845672
J (clasa SUV, small OFF-road)
1Hyundai Tucson262725152326182721151524262
2Dacia Duster681188532018121218129
3Suzuki Vitara613919812871211419128
4Toyota RAV-4641216912159128813124
5Hyundai Santa Fe657111312149125311108
6Chevrolet Captiva312311161517445
7Renault Kadjar2123157108544
8Nissan Qashqai14314222556944
9Nissan X-Trail21313451122328
10Honda CRV112221223218
11Mazda CX-522224112117
12Mazda CX-32321123216
13Suzuki SX4 S-Cross256316
14Hyundai Creta822315
15Skoda Yeti22111121213
16Opel Mokka11221111313
17Nissan Juke1121141112
18Mitsubishi Pajero Sport2114412
19Chevrolet Trax2211111312
20Renault Captur113121211
21Mitsubishi ASX1111122110
22Toyota Highlander1211229
23KIA Sportage1111217
24Peugeot 20081111127
25Lada Niva22127
26Ford Ecosport1416
27Ford Kuga12115
28VW Tiguan111115
29Mitsubishi Outlander11114
30Suzuki Jimny1113
31Honda HRV213
32SsangYong Korando112
33Toyota C-HR22
34SsangYong Tivoli112
35Suzuki SX-411
36Ford Edge11
37GMC Terrain11
38Toyota Fortuner11
39Hyundai ix3511
40Fiat Freemont11
Total688089958392869613291911421145
J (Premium)
1BMW X51248220445117573
2Mercedes GLE564791256354268
3Volvo XC9044555632969563
4Porsche Cayenne55873512333146
5Toyota Land Cruiser Prado2437472135543
6Toyota Land Cruiser1756211723439
7Mercedes GLS242221476737
8Volvo XC603422322232429
9Land Rover Discovery Sport2223522114428
10Audi Q71251232123123
11Mercedes GLC34122135223
12Range Rover Sport3243222321
13Audi Q51314211123221
14Lexus RX111134412119
15Jaguar F-Pace11211331215
16Range Rover Evoque11322111113
17Lexus NX1421111213
18BMW X11211213112
19Lexus LX2111122111
20Porsche Macan113131111
21Mercedes G1113118
22BMW X41212118
23BMW X611316
24BMW X312115
25Mercedes ML111115
26Mercedes GLA1214
27Volvo XC70112
28Mitsubishi Pajero112
29Jeep Grand Cherokee112
30Land Rover Discovery 411
31Tesla Model X11
32Lexus GX 470/46011
33Jeep Cherokee11
34Bentley Bentayga11
35Mercedes GL11
36Mercedes GLK11
37Infinity QX11
Total303770615472444355686460658
M (monovolume)
1Dacia Dokker12121333322730
2Dacia Lodgy121312111
3Fiat Doblo1214
4Ford C-Max112
5Toyota Verso S112
6VW Caddy112
7Renault Kangoo11
8Citroen C4 Picasso11
9Citroen Berlingo11
10Ford Transit Connect11
11Opel Meriva11
12Chevrolet Orlando11
13VW Sharan11
14Peugeot Partner11
Total23453754764959
LCV (comerciale, până la 2 tone)
1Dacia Dokker Van54111061029452
2Peugeot Partner111238
3Fiat Doblo211116
4Citroen Berlingo1113
5VW Caddy11
Total7641106113411770
CV (comerciale, până la 3.5 tone)
1Mercedes Vito/ Viano22364213132350
2Ford Transit9217221
3Mercedes Sprinter118313
4VW Transporter91111
5Citroen Jumper31138
6Opel Movano121127
7Opel Vivaro121116
8Gaz 330900145
9Peugeot Expert1124
10Hyundai H1/Grand Starex134
11UAZ 3909123
12VW Multivan1113
13VW Crafter213
14Hyundai H350213
15Renault Trafic112
16VW Caravelle112
17Peugeot Boxer11
18Gaz 3507111
19UAZ 3962/2989111
20VW T511
Total28288983721521119149
Pick up
1Toyota Hilux11171112
2Ford Ranger13127
3Mitsubishi L200224
4Fiat Fullback11
5Toyota Tacoma11
Total1113475325
S (sport,coupe,cabrio)
1Porsche 911111216
2BMW 4 series121116
3Ford Mustang33
4Audi S81113
5Audi A7112
6BMW 6 Series112
7Mazda MX-511
8Jaguar F-Type11
9Bentley Continental11
10Chevrolet Camaro11
11Porsche Cayman11
12Porsche Boxter11
Total2161253222228

Iată şi o comparaţie a vânzărilor maşinilor pe categorii în anii 2014-2015-2016. Numărul total de automobile vândute în 2016 este mai mic decât cel din 2014, însă mai mare decât în 2015.

201420152016Raportul comparativ cu anul 2015comparativ cu anul 2014
Total maşini noi vândute491935374186100,0%18,3%-14,9%
Clasa A922850,1%-82,1%-94,6%
Clasa B121378493922,4%19,8%-22,6%
Clasa C78152863415,1%20,1%-18,8%
Clasa D2782642876,9%8,7%3,2%
Clasa D Premium4644401,0%-9,1%-13,0%
Clasa E8356751,8%33,9%-9,6%
Clasa F9096721,7%-25,0%-20,0%
Clasa J1275913114527,4%25,4%-10,2%
Clasa J Premium52352065815,7%26,5%25,8%
Clasa M12996591,4%-38,5%-54,3%
LCV/CV/Pick up3891922445,8%27,1%-37,3%
S (sport, coupe, cabrio)2016280,7%75,0%40,0%

Într-un final, dorim să vă arătăm raportul dintre câte maşini noi s-au vândut în 2016 şi câte maşini second hand şi-au cumpărat moldovenii în cele 12 luni ale anului trecut.

VârstaIan.Feb.Mar.Apr.MaiIun.Iul.Aug.Sep.Oct.Noi.Dec.TotalRaport
Maşini noi (2015-2016)236293305325302362303312421403367557418620,6%
Maşini 2-4 ani (2012-2014)112156169179139140162145222188225253209010,3%
Maşini 5-7 ani (2009-2011)287346374429386341329352420430462481463722,8%
Maşini 8-10 ani (2006-2008)5576857918377298036917028618358681028938746,2%
Total11921480163917701556164614851511192418561922231920300100,0%

Sursa: Registru

Articole relaționate

6 Responses

  1. moka spune:

    Adica la fiecare 500 de moldoveni unul isi procura masina noua asta daca luam ca avem in tara 2 600 000 cetateni dupa dreptul de vot la alegeri

    E lasa cai bine ca sa fi fost ca la fiecare 500 de moldoveni doar unul are bani de piine era si mai rau

    Hai ca pina ce e normal adica nici rau nici bine

    5000 masini pe an
    daca in mediu devamarea e undeva la 2000 euro apu avem 10 000 000 euro taxe

    Daca sa socotim ca avem 800 000 pensioneri apu atunci revine 12.5 euro pe an sau 1 euro pentru piine la fiece pensioner.

    Da lasa sa fie si de 10 ori mai mare aportul din taxe ca oricum cu 10 euro pe luna pensionerul nui ajunge nici de pampers

    SIMPLU E FALIMENTARA TOTAL PIATA AUTO DIN MD pentru cei orbi

    piata neagra asta e alta tema

  2. orz spune:

    cind te gindesti ca sunt Basarabeni care opereaza in Romania (au biznes acolo) si fac mai mult decit tot statul iti pui multe alte intrebari

    desi zic la fel si cei din TRansnistria care se compara cu MD

    in Transnistria banii care se fac in MD sunt mai mari ca muntii

    cind Romanii se uita la moldoveni mor de ris asa cum noi de cei din Transnistria

  3. Giku spune:

    cind imi aduc aminte cite saloane erau prin 2007 si cind azi jumate din ele is falimentate nici nu stiu ce sa spun

    cel mai rau e ca pe urmatorii 15 ani nimic nu se vede sa se schimbe

    e moarta piata de masini noi

    Mitsubishi 8 masini?

    Erau timpuri cind vindeau minim 30 pe luna desi 8 masini in decembrie asta e de anul nou.

    Ideea e ca in tara au fost aduse o gramada de masini fara taxe si in asa fel ati prabusit alte piete.

    Ca efect de domino piata de masini second hand sa stricat.

    Daca inainte cineva cumpara masini noi in speranta ca peste 3-4 ani va lua un pret bun pe piata de second hand azi toti se gindesc daca are rost.

    Mai este si criza unde in familie toti se starui maxim la o masina.

    MDA putin vine la buget din masini adica mare economie nu mai faci pe dinsa.

    Da cineva suge cumva ceva dar la toti no sa ajunga,

  4. Giku spune:

    Si cum se rup moldovenii lituanieni, bulgareni si transnistreni si altii sa devameze masinile chiar si cu 30%?

    se rup de nu mai pot

    ma tem ca nici la 1000 de masini nu se va ajunge

    da care 1000

    de or fi vreo 2-3 sute ar fi bine

    so dai la metal e mai profitabil

    ai mers 2-3 ani si spasibo la stat

  1. 11.01.2017

    […] Vezi în continuarea articolului câte maşini s-au vândut în total în 2016, ce modele concrete au ales moldovenii pe categorii şi pentru câte maşini second hand s-au optat în ultimele 12 luni, pe AutoBlog.MD […]

  2. 19.01.2017

    […] Vezi şi: Raport general: Vânzările de mașini noi în 2016 în Moldova. Cine a vândut mai bine?! […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.