in ,

Câte maşini s-au vândut în SUA în 2020: Top 20 modele bestseller

Acum ştirile şi articolele noastre sunt şi pe Telegram!
Le puteţi şi comenta acolo ;)

Până se fac totalurile în Europa, în SUA acestea sunt deja calculate! Din acest articol puteţi afla câte automobile s-au comercializat pe piaţa de peste ocean pe parcursul lui 2020, dar şi care au fost cele mai populare modele.

În ultimul an, americanii au continuat să prefere crossovere, SUV-uri și pickup-uri. Astfel, dintr-o listă a 20 cele mai populare modele, 11 s-au dovedit a fi crossovere şi SUV-uri, cinci sunt pickup-uri, iar alte patru sunt autoturisme!

Colaj: autoblog.md

Începutul lui 2020 a fost pozitiv pentru piața SUA, dar deja la începutul primăverii vânzările au scăzut ca şi pe alte pieţe globale din cauza pandemiei de COVID-19. Ulterior, dinspre toamnă şi până la sfârșitul anului situația a început să se îmbunătățească.

În total în 2020 s-au comercializat pe teritoriul SUA un număr de 14.6 milioane de vehicule noi, ceea ce reprezintă o scădere cu 15% (17.1 milioane în 2019). Însă 2020 a fost încă s-a putut finisa pe o notă pozitivă în acest sens. Datorită reducerilor și a altor programe auto, vânzările din decembrie au crescut simultan cu 5% comparativ cu decembrie 2019.

Lista modelelor bestseller nu s-a schimbat. Top 3 include în continuare doar pickup-uri: maşini din seriile de modele Ford F-Series, Chevrolet Silverado şi RAM Trucks.

Ford a reușit să-şi păstreze locul de frunte ca brand pentru al 11-lea an consecutiv, iar seria de modele F nu poate fi depăşită deja de 44 de ani consecutivi! În același timp, aflaţi că vânzările brandului Ford au scăzut cu 16.1%.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Cele mai populare cinci modele includ Toyota RAV4 și Honda CR-V, concurenţi în segment, însă produsul Toyota a avut un avantaj cât se poate de clar! Cel mai bine vândut sedan a fost din nou Toyota Camry, ocupând locul șase în lista generală.

Top 10 include, de asemenea, modelele Chevrolet Equinox, Honda Civic, GMC Sierra și Toyota Tacoma.

S-a remarcat cu cea mai puternică scădere modelul Nissan Rogue (cunoscut pe alte pieţe sub denumirea X-Trail) – cu tocmai 35%! Acest lucru s-ar fi datorat inclusiv schimbului de generaţie care acum ţinteşte Toyota RAV4.

Iată cum arată top 20 de cele mai bine vândute mașini în SUA în 2020:

Nr.ModelUnităţi vânduteDinamică vânzări vs 2019
1Ford F-Series787.422-12,2%
2Chevrolet Silverado594.094+3,2%
3Ram Pickup563.676-11,0%
4Toyota RAV4430.387-3,9%
5Honda CR-V333.502-13,2%
6Toyota Camry294.348-12,7%
7Chevrolet Equinox270.994-21,7%
8Honda Civic261.225-19,8%
9GMC Sierra253.016+8,9%
10Toyota Tacoma238.806-4,0%
11Toyota Corolla237.178-22,2%
12Nissan Rogue227.935-35,0%
13Ford Explorer226.217+20,9%
14Toyota Highlander212.276-11,3%
15Jeep Grand Cherokee209.786-14,0%
16Jeep Wrangler201.311-12,0%
17Honda Accord199.458-25,5%
18Ford Escape178.496-26,1%
19Subaru Forester176.996-1,8%
20Subaru Outback153.294-15,4%

Sursă: motor1.com